Reinkery tuszów Distress – tutorial dla ZieloneKoty.pl

Szukając niedawno w sklepie Zielone Koty uzupełniaczy tuszów Distress do mojej kolekcji, dowiedziałam się, że część z Was nie słyszała o technikach z ich wykorzystaniem.
Uznałam, że do doskonały temat, żeby przygotować tutorial o innych zastosowaniach “reinkerów”, niż cel w jakim zostały wyprodukowane.
Techniki prezentowane w tutorialu nie tylko dotyczą tuszy Distress (czy serii Oxide), ale każdego innego tuszu, który jest w formie płynnej. Ze względu jednak na właściwości jakie mają “Distressy”, właśnie je wykorzystałam w prezentowanym poradniku.
Poradnik zrobiłam z myślą o tych, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z ogólnie rozumianym scrapbookingiem. Jeśli jednak ktoś z Was zna i używa uzupełniaczy tuszów jeszcze inaczej, niż te techniki które zaprezentowałam w tutorialu, to dajcie znać w komentarzach, chętnie je poznam 🙂
Zatem zapraszam na film i mam nadzieję, że zaciekawi Was ta tematyka.

.  .  .

Recently searching in the Zielone Koty store a reinkers for Distress ink for my collection, I found out that some of you have not heard of techniques using them as a tools.
I thought that it it a great topic to prepare a tutorial about other uses of “reinkers” than the purpose for which they were produced.
The techniques presented in the tutorial not only apply to the Distress ink (or Oxide series), but to any other inks that are in liquid form. However, due to the properties of Distress inks, I just used them in this tutorial.
I have made this tutorial for those who are just starting their adventure with generally understood scrapbooking. However, if anyone of you knows and uses reinkers differently than the techniques I presented in the tutorial, let me know in the comments, I will be happy to know them 🙂
Without further ado I invite you to watch movie and I hope you will be interested in this subject.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s