Sleeping unicorn

Będąc niedawno w sklepie Zielone Koty odkryłam nowy typ baz na kartki. Oczywiście, to nie żadna nowość na rynku, ale dla mnie i owszem. Mianowicie odkryłam bodziaki! Jest kilka wzorów tych baz na rynku, ale mnie najbardziej przypadł do gustu ten od Rzeczy z Papieru. Do zrobienia kartki wykorzystałam tusze Distress Oxide, sizal, papieru ZoJu design oraz farbkę fuksjową z Fabriki Decoru. Do tego dorzuciłam napis ze stempli od Agateria craft i kartka była skończona. W tej pracy, poza oczywiście przetestowaniem bazy, chciałam sprawdzić jaka różnica jest między farbkami Fabriki Decoru a Cosmic shimmer, które uwielbiam. Różnica jest zasadniczo w konsystencji. Fabrika ma bardziej płynną strukturę w porównaniu z Cosmic, co mnie osobiście trochę przeszkadzało przy nakładaniu przez szablon. Porównując jednak błysk, obie farbki wypadają znakomicie, więc finalnie zależy kto co lubi i do czego mu ta farbka będzie służyć. Ja skłaniam się do gęstszych Cosmic, ale trzeba pamiętać że ta gęstość będzie odzwierciedlona w cenie ;).

Podsumowując, bodziaczki to fajna alternatywa dla zwykłych kartek i świetnie nadają się na zaproszenia “pępkowe”, 1 roczkowe czy tak jak na prezentowanym przykładzie, nieszablonowe poinformowanie o przychówku.

.  .  .

Visiting recently the Zielone Koty store, I discovered a new type of card bases. Of course, this is not a novelty on the market, but it was to me. Namely, I discovered the baby bodysuit bases! There are several designs of these bases on the market, but I liked the one from Rzeczy z Papieru company the most. To make a card I used Distress Oxide inks, sisal, ZoJu design papers and fuchsia paint from Fabrika Decoru. I added a sentence from Agateria craft stamps and the card was finished. In this work, apart from testing the base, I wanted to check the difference between Fabriki Decoru and Cosmic shimmer paints, which I like a lot. The difference is essentially in consistency. Fabrika has a more fluid structure compared to Cosmic, which personally bothered me when applying through a mask. However, comparing the glistening, both paints worked great, so the choice mainly depends who likes what and what this paint will do for him. Cosmic shimmer tend to be denser, but you have to remember that this density will be reflected in the price ;-).

To sum up, baby bodysuit base are a nice alternative to regular cards and they are great for baby shower invitations, celebration of 1 year old or unconventional information about a new baby child incoming.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s