Sea stories, or a recipe for simple cards with a watercolour background – video tutorial for Zielone Koty.pl

I have prepared a tutorial for you how to make a fairly simple minimalist card, in maritime theme, for various occasions. I dedicate this tutorial to beginner scrapers, but I hope that the more advanced of you will benefit too ;-).
I have made two works on watercolour paper as the backgrounds, using Distress inks which, as I have repeated many times, are easier to control than classic watercolour, and Distress Oxides, because I know that not all of you have both of these medias in your resources (but I recommend having both, especially since they work together beautifully, but that’s a topic for another tutorial;)). I also used stamps with a marine theme and a suitable inscription – on occasion without occasion. To add a little three-dimensional, I have used liquid pearls and, as usual, I splashed the whole with white paint. To diversify the second card, I have used a mask – rays imitating light falling into the sea. I mounted both works on craft bases. That’s it when it comes to details, but I invite you to watch a video tutorial.

.  .  .

Przygotowałam dla was tutorial na dość prostą w wykonaniu minimalistyczną kartkę, w temacie morsko- wakacyjnym, na różne okazje. Tutorial dedykuję początkującym scrapowiczkom/om, ale mam nadzieję, że bardziej zaawansowani z was też skorzystają ;-).
Prace, bo aż dwie, przygotowałam na papierze akwarelowym, jako że tła wykonałam zarówno przy użyciu tuszy Distress, które jak już wielokrotnie powtarzałam dają się łatwiej kontrolować niż klasyczna akwarela, oraz Distress Oxides, bo wiem że nie wszyscy z was mają oba media w swoich zasobach (ale polecam mieć oba, tym bardziej, że pięknie ze sobą współpracują, ale to temat na inny tutorial 😉 ). Do tego wykorzystałam stemple z motywem morskim i stosownym do okazji – bez okazji- napisem. Dla dodania odrobiny trójwymiarowości użyłam perełek w płynie i jak zwykle całość pochlapałam białą farbką. Dla urozmaicenia drugiej pracy wykorzystałam maskę- promienie imitujące światło wpadające w toń morską. Obie prace zamontowałam na kraftowych bazach. To tyle jeśli chodzi o detale, zapraszam na tutorial.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s