Happy Easter

This year I am a bit late with Easter inspirations. However I have prepared a few cards in a hope to send them out to my friends ;). This is the first out of 4 cards.
I recently has visited Zielone Koty. pl shop to get some elements for my works. First thing which get my attention was a stencil with beautiful tile pattern. This pattern fit perfectly for the easter egg decoration. I also have added to the composition a vintage ribbon and a linen string. To finish work I put few silver dots made with liquid pearls and embossed in white an inscription matching to the occasion.

.  .  .

W tym roku jestem trochę spóźniona z Wielkanocnymi inspiracjami. Przygotowałam jednak kilka kart z nadzieją wysłania ich do moich przyjaciół. Dzisiaj prezentuję pierwszą z czterech.
Niedawno odwiedziłam sklep Zielone Koty. pl, aby uzupełnić elementy do moich prac. Pierwszą rzeczą, na którą zwróciłam uwagę, była maska z pięknym kafelkowym wzorem. Ten wzór idealnie pasuje do dekoracji jajka wielkanocnego. Dodałam też do kompozycji wstążkę vintage i lniany sznurek. Wykończyłam pracę kilkoma srebrnymi kropkami z płynnych perełek i zrobiłam embossing na biało napisu pasującego do okazji.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s