Non traditional wedding album

Not so long ago, I was taking part in another crafting workshop organised by lovely ladies from Craft4You shop. Workshop was conducted by Dorota Kopeć. The result of this workshop was an album build from start to end by participants, such as me :). I really liked this idea especially that I have learned that one of the shops I buy supplies have pre- cut bases for albums (I am still lousy about cutting perfectly papers etc., so it is a great idea that shop supports this option to buy too). Of course they also have ready to go, but for me it is not fun, I wanted to be able to prepare basis by myself. The shop I am writing about is “eco-scrabooking”.
Anyhow, a week ago my friend got married, and I wanted to make her (and generally for them) something special. Previously I plan a funny card, but the moment I finished workshop I knew that this form would be perfect, and as it appeared not that hardcore to be done!
So I did, and the result you can check below!
The recipients let me know, that they like the album very much, so for me double happiness!
.  .  .
 
Nie tak dawno temu, znowu brałam udział w craftowych warsztatach organizowanych przez przemiłe dziewczyny ze sklepu Craft4You. Warsztat prowadziła Dorota Kopeć. Rezultatem tego warsztatu był album zbudowany od podstaw przez uczestniczki warsztatu, w tym oczywiście i mnie :). Bardzo mi się to spodobało, tym bardziej, że dowiedziałam się iż w sklepie w którym zaopatruję się w papier, pojawiły się bazy albumowe do samodzielnego sklejania (jako, że jestem nadal niezdarna jeśli chodzi o precyzyjne docinanie papierów itp.). Oczywiście mają również i gotowe bazy, ale jak dla mnie odbiera to połowę zabawy, wole sama sklejać i przygotowywać taki album. Sklep o którym mowa to “eco-scrabooking”
W każdym razie, moja koleżanka tydzień temu wyszła za mąż, a ja chciałam cos z tej okazji jej (i partnerowi) przygotować. Pierwotnie planowałam kartkę z “żarcikem”, ale w momencie kiedy skończyłam warsztat i zobaczyłam dzieło wiedziałam, że to będzie genialny prezent dla nich, tym bardziej, że wcale nie jest to jakieś “hardcorowe” zadanie.
Więc siadłam i zrobiłam, a efekt końcowy można podziwiać poniżej!
Obdarowani donieśli, że bardzo im się on podoba, więc dla mnie podwójna radocha!
 
040804060407040904100411

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s