Watercolour bear

Recently I’ve started to discover watercolouring. I am fascinated with works of Debby Hughes and her gorgeous watercolour flowers. I am far from the skill she has but neither though, I am trying to teach myself of this technique and medium. For this blog entry I have prepared a card painted with watercolour.

 

.  .  .
Ostatnio zaczęłam odkrywać akwarele. Jestem zafascynowana pracami Debby Hughes a zwłaszcza jej akwarelowymi kwiatami. Daleko mi jednak do jej umiejętności, ale mimo to staram się poznać te technikę i medium jak tylko się da. Na dzisiejszy wpis przygotowałam kartkę używając do jej wykonania akwareli. 
 
0621062206230624
I’m entering this card in the following challenges: / Kartkę zgłaszam na poniższe wyzwania:
 
Neat and Tangled- watercolor
Simon Says Stamps- Splash it On

 

6 Comments

  1. Debby Hughes is definitely an inspiration for many, including me!! But I must say, your watercoloring is great – I love how you've colored the background and the bear. Thank you so much for joining us at Little Tangles challenge!
    xx Ashwini

    Like

  2. Jestem wielką fanką dodawania “gazetowego” papieru i ogromnie podoba mi się takie tło do twojej akwarelowej pracy. Dzięki za przyłączenie się do wyzwania LTCh! Pozdrawiam serdecznie.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s