Saturday’s craft

Thanks to my kitten who couldn’t sleep today in the morning for some strange reason as also he didn’t let me to sleep either, I decided to make few gadgets which I planed to sew some time ago.
First is a nice cosmetic bag. I bet this decorations will be lost as soon as I will be using the bag xD
Second is the hmm night mask or something like that. Since I have a problems with sleep, because it is too much light in my room (mostly due to my alarm clock’s bright screen) I got a good idea (thanks to Tilda craft book) to sew myself one. I wonders if it will help me to sleep better (well, except my cat which cannot be so easy to handle xD).
Still, a gym bag left to be sew, but I left it for another “morning sew” 😉
.  .  .
Dzięki mojemu koteczkowi, który dzisiaj nie mógł spać rano, z sobie tylko znanych powodów, a co gorsza nie pozwolił mnie spać, zdecydowałam się nadrobić kilka szwalniczych zaległości, które są mi potrzebne, a na które nie mam ostatnio czasu. 
Po pierwsze, fajna kosmetyczka do torebki na drobne kosmetyki “pierwszej potrzeby”. Założę się, że te ozdóbki odpadną tak szybko jak tylko zacznę ją używać xD.
Po drugie, nocna maska, czy jako to inaczej nazwać. Ponieważ od dłuższego czasu mam problemy z wyspaniem się (głównie przez zbyt jasny wyświetlacz mojego budzika) wpadłam na genialny pomysł (znów dzięki książkom Tilda), żeby sobie taki uszyć. Jestem ciekawa czy to pomoże (no dobra, pomijając kota, ale jego nie da się tak łatwo “załatwić” 😉 ). 
W dalszym ciągu pozostała mi do uszycia torba na siłownie/ plażę, ale zostawiłam ją na kolejny “szwalniczy poranek” 😉
20130831_15263820130831_15270520130831_15271320130831_18044520130831_135028

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s